fbpx

Produkty COŚ NA... dostępne są we wszystkich sklepach sieci Stokrotka

BLOG

ogromne gniazdo szerszeni pod sufitem w garażu

Wizyta firmy DDD – to musisz wiedzieć!

Gdy domowe sposoby na zwalczenie szkodników zawodzą nie warto zawlekać z podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług firmy DDD. Problem sam się nie rozwiąże, co gorsza będzie narastał – w przypadku szkodników, które szybko i ochoczo się rozmnażają zwlekanie tylko pogorszy sprawę. To trochę tak, jak z cieknącą rurą. Samo kapać nie przestanie, a może skończyć się zalaniem sąsiada, zakręceniem głównego zaworu z wodą i… niepotrzebnym stresem i wydatkami. W przypadku szkodników czas niestety gra na Twoją niekorzyść!

Czytaj >>

Szerszenie – więcej wiesz, mniej panikujesz

Szerszenie, jak i wszystko co im towarzyszy, wzbudza w nas lęk. Żądła, jad, królowe, złowieszcze gniazda…. Obok tego wszystkiego funkcjonuje również cała sfera mitów. Podobno mają aż 7 żądeł, podobno mogą zaatakować całym rojem, podobno 3 wystarczą by zabić człowieka, a 7 konia. Jak widać, niełatwo być największym w rodzinie, szczególnie jeśli to rodzina osowatych. A jaka jest rzeczywistość? Oczywiście szerszeń to nie słodziak na poziomie małego kotka czy króliczka, ale zasługuje sprawiedliwą oceną pozbawioną panicznego lęku. Im więcej o nim wiemy, tym lepiej dla nas. To szczególnie ważne teraz, w sierpniu. Schyłek lata to czas ich największe liczebności i aktywności. Oto kilka często pojawiających się pytań.

Czytaj >>
specjalista DDD w trakcie dezynsekcji szafek w kuchni

Robactwo atakuje – firma DDD ratuje!

Kleszcze, komary, mole, mrówki, karaluchy… są części naszego życia, czy tego chcemy czy nie. Gdy nad talarzem z zupą lata natrętna mucha, w kubku z sokiem utopiła się osa, a w firankę zaplątał się szerszeń możemy poradzić sobie amatorsko. Co robić, gdy w w garażu wisi gniazdo szerszeni, pluskwy zadomowiły się w sypialni i gryzą regularnie co noc, a w kuchennej szafce co noc stołują się prusaki? Wezwać firmę DDD!

Czytaj >>

Borelioza – choroba, która lubi wprowadzać w błąd

Borelioza jest powodem wielu nieporozumień i błędnych diagnoz. Osoby żyjące w przeświadczeniu, że cierpią np. na stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, syndromem chronicznego zmęczenia czy nawet Alzheimera chorób mogą w rzeczywistości chorować na boreliozę. Często długimi miesiącami czy wręcz latami poszukujemy wraz z kolejnymi specjalistami powodu złego samopoczucia, poddawani jesteśmy kolejny źle dobranym terapiom nie biorąc nawet pod uwagę, że źródło problemu tkwi w ukąszeniu kleszcza. Borelioza nie jest ani rzadka, ani nieistotna dla naszego dalszego życia, po przechorowaniu – to jednak jedna z najbardziej podstępnych chorób zakaźnych naszych czasów, a zarazem najmniej rozpoznana.

Czytaj >>

Ciekawostki o owadach

Insekty, robactwo, szkodniki… bez względu na to, jaki mamy do nich stosunek owady zdominowały życie na Ziemi. Naukowcy skatalogowali dotychczas około 1 miliona gatunków owadów żyjących na naszej planecie, a szacunki mówią nawet o 20 milionach… Niewielkie rozmiary, różnorodna dieta, twarde, chitynowe pancerze, skrzydła ułatwiające przemieszczanie się i niesamowita zdolność reprodukcji to czynniki, które umożliwiają szybką kolonizację nowych siedlisk w różnych zakątkach świata. Owady występują na wszystkich kontynentach, we wszystkich strefach klimatycznych…

Czytaj >>
swędząca skóra

Podwójne życie pluskwy

Pluskwa to insekt praktycznie nie do wytępienie – mawiają sceptycy. Na pluskwy jedynie specjalistyczne firmy – mawiają wtajemniczeni. Internet jest pełen porad jak poradzić sobie z pluskwami – odpowiadają im niepoprawni optymiści. A jaka jest prawda o tych nieprzyjemnych dla człowieka żyjątkach? Bolesna – odpowiedzą mistrzowie sarkazmu! Jedno jest pewne – zabić pluskwę raz, to co najmniej o jeden raz za mało…

Czytaj >>
wiosenna łąka z żonkilami to czas na wiosenne porządki

Wiosenne porządki – jak nie dać się szkodnikom?

Podczas zimowych miesięcy wszyscy, no może prawie wszyscy, wyczekują nadejścia wiosny. Z jednego powodu zima mogłaby trwać dłużej – irytujące nas owadzie szkodniki znikają. Tak nam się przynajmniej wydaje, bo nie zakłócają spokoju ani w domu, ani na zewnątrz….

Czytaj >>
słoiki w spiżarni

Kuchnia – strefa wojny ze szkodnikami

Nasza żywność smakuje nie tylko nam. Czyhają na nią chrząszcze mączne, chrząszcze zbożowe czy mole mączne. A w kolejce do naszej kuchni ustawiają się również takie szkodniki żywności jak mrówki, myszy czy prusaki. Co możemy zrobić – poza szczelnym zamykaniem wszystkiego w kolejne pudełka, słoiki czy puszki? Możemy przede wszystkim spojrzeć na problem bardziej kompleksowo.

Czytaj >>

Zima, zima, zima… Czy wszystkie owady zapadają w sen zimowy?

Zima. Dla zwolenników białego szaleństwa, morsowania i sportów zimowych to wymarzona pora roku. Dla przeciwników to walka o przetrwanie! Szczypiący w uszy mróz, szwankująca odporność, ubieranie się „na cebulkę”, odśnieżanie auta i pośniegowa breja… Niejeden chciałby wskoczyć pod kołdrę i przespać ten czas. Jak niedźwiedzie, świstaki czy jeże. W sen zimowy zapadają także gady, płazy i owady. Tym ostatnim przyjrzymy się bliżej. Co porabiają zimą pluskwy, prusaki, rybiki cukrowe? I dlaczego nie śpią….

Czytaj >>

No bo ty się boisz myszy…

Znacie tę piosenkę Czerwonych Gitar? Napisał ją Jerzy Kossela, zainspirowany sytuacją z życia wziętą. Podczas jednego z koncertów, Ada Rusowicz w drodze do garderoby, na widok myszy miała krzyknąć „Ojej! Mysz! Ja się strasznie boję myszy!” I tak powstał tekst przeboju tamtych lat. Ale my dziś nie o historii polskiego bigbitu, a o myszach…

Czytaj >>

Karmy dla zwierząt domowych z owadów– czy ten trend może się przyjąć?

Właściciele zwierząt domowych zaniepokojeni wpływem, jaki ma produkcja tradycyjnych karm na klimat, przestawiają się na świerszcze, larwy mącznika i czarne muchy. Po recyklingu, ograniczeniu lotów samolotami, to najnowszy trend wpisujący się w ekologiczny styl życia, który może pomóc w walce z katastrofą klimatyczną.

Czytaj >>

Choroby, które dostajesz „w bonusie” ze szkodnikami

Stale obserwujemy zmiany współczynnika R dla COVID-19, co roku szczepimy się na grypę, dbamy, by nasi najmłodsi członkowie rodziny byli zaszczepieni na choroby wieku dziecięcego. Od najmłodszych lat wpajamy im zasadę „czystych rąk”. Niestety, kiedy mamy w domu nieproszonych gości, prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych wzrasta. Co, poza uciążliwością mogą nam „sprzedać” domowe szkodniki?

Czytaj >>
kotek leży na granatowym kocu na kanapie

Pchły opanowały mój dom! Jak mam się ich pozbyć?

Twój pupil ostatnio bardziej niż zwykle się drapie, gubi kępki sierści, a na jego skórze pojawiły się strupy? Powodem mogą być pchły! A jeśli pchły są na Twoim zwierzaku, to są i w domu, i na podwórku i prawdopodobnie na Tobie! Im szybciej zorientujesz się, że pchły opanowały Twój dom, tym szybciej i łatwiej się ich pozbędziesz. Z tekstu dowiesz się, w jaki sposób najefektywniej walczyć z pchłami.

Czytaj >>
rybik cukrowy na biegnie po brązowej podłodze

Rybiki cukrowe – co robić, gdy opanowały Twoje mieszkanie?

Na wpół zjedzone strony w książkach? Przegryzione pudełka w spiżarni? Nadgryzione tapety? To mogą być oznaki inwazji rybików cukrowych. Nieśmiałych, zwinnych i żarłocznych. Szybko się mnożących i żyjących nawet 6 lat! Już kilka dorosłych osobników może stać się początkiem plagi, która będzie „podgryzała” Twój dom. Oto jak je rozpoznać, pozbyć się i zapobiegać powrotom.

Czytaj >>
kobiece i męskie bose stopy wystają spod białej pościeli w łóżku, gdzie mogą być pluskwy

10 pytań o pluskwy – musisz to wiedzieć!

Wystarczy dosłownie kilka niepozornych, mikroskopijnych, zapłodnionych samic, by Twoją sypialnię opanowały pluskwy. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy mogą stworzyć liczącą nawet kilkanaście tysięcy populację, która nadal będzie się rozwijała. I jest im całkowicie obojętne czy Twoje mieszkanie lśni czystością, czy króluje w nim brud i bałagan. Jedyne czego potrzebują to Twoja krew i bezpieczna kryjówka, na którą Twoje łóżko idealnie się nadaje.

Czytaj >>
martwy karaluch leżący na podłodze

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – również szkodnikom…

Wynajem mieszkania to poważna decyzja. Zazwyczaj przeprowadzamy się do wynajmowanego mieszkania na długi okres – rok lub więcej, a przeprowadzka to spore wyzwanie. Jeszcze większym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego mieszkania do najmu, kiedy zamierzamy zamieszkać tam z drugą osobą czy całą rodziną. Ale jeśli wynajem to decyzja o poważnych konsekwencjach to zakup nowego domu czy mieszkania stanowi jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Szukamy idealnego lokum długo, bierzemy pod uwagę wiele czynników, często pozyskujemy również finansowanie w ramach kredytu hipotecznego. Każdy kto przeszedł ten proces zazwyczaj ma go dość na wiele lat.

Czytaj >>
szerszeń europejski gryzie jabłko

Szerszeń – największy bandzior na dzielni?

Bez wątpienia największy, ale czy bandzior… Trzy razy większy od osy, drapieżnik, głośno brzęczy, boleśnie żądli, poluje w dzień i w nocy. Sieje postrach wśród owadów i ludzi. Reputacja godna „seryjnego mordercy”, podsycana obiegowymi prawdami i mitami. Czy naprawdę jest się czego bać?

Czytaj >>
dzieci idące do szkoły w tornistrami

Wrześniowe czochranie wszy

Rozpoczął się rok szkolny. Jedni powrócili do nauki z uśmiechem, inni z nieco mniejszym zapałem. Niektórzy zaopatrzeni w wakacyjne lub pokolonijne pamiątki – wszy. A od tego już naprawdę niewiele brakuje, aby w szkolnej ławce, oprócz wiedzy, rozprzestrzeniały się również wszy. I nie ma tu znaczenia uczesanie, kolor czy długość włosów. Są żywiciele – są wszy!

Czytaj >>
jadalne robaki

Robaki – całkiem smaczne obrzydlistwo

„Ziemniaczki możesz zostawić, ale robaki mają być całe zjedzone”. Czy kolejne pokolenia matek w ten sposób będą negocjować z małymi niejadkami dokończenie posiłku. Jadalne owady to podobno przyszłość. Co na ich temat wie przeciętny Kowalski? Wie, że robaki je Bear Grylls, kiedy jest w dżungli. Wie, że jego – Kowalskiego, nie Gryllsa – kot zjada ćmy i chrabąszcze oraz, że Wiśniewscy na wakacjach w Azji próbowali smażonych cykad. Wspominali, że może schabowy to to nie był, ale nic wstrętnego… Czy zatem czeka nas zupełnie nowa epoka kulinarna? Czy faktycznie możemy zjeść wszystko co się rusza?

Czytaj >>
zbliżenie na gniazdo os na drewnianej desce

Gniazda os i szerszeni – kiedy interweniuje straż pożarna, a kiedy musimy radzić sobie sami?

Rój os lub szerszeni żyje około 7 miesięcy. Co roku w tym samym rytmie, zgodnie z naturalnym cyklem pór roku kolonia os i szerszeni powstaje i ginie. Wczesną wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, budzą się też zapłodnione jesienią królowe, które rozpoczynają poszukiwania lokalizacji na budowę gniazda. Najczęściej są to miejsca osłonięte od wiatru, deszczu i promieni słonecznych. Dziuple i pnie drzew, poddasza, podbitki dachów, rynny, altanki, stare donice, opuszczone ule pszczół, kominy i przewody wentylacyjne, dziury w murach, rzadziej nory pod ziemią.

Czytaj >>
napis s.o.s. z drewnianych kostek na biurku obok stetoskopu

Wstrząs anafilaktyczny – groźny, jak… zapalenie wyrostka robaczkowego?

Ilu z nas od dziecka było przygotowywanych na to, aby szybko reagować na atak zapalenia wyrostka robaczkowego?
Tajemnicze i dziwaczne określenie „ślepej kiszki” towarzyszy nam od zawsze. Podobnie jak zapewnienia rodziców: to bardzo niebezpieczne, ale jeśli zareaguje się szybko to prosty zabieg i po strachu. Znacznie rzadziej, przynajmniej w przypadku osób, które dorastały w czasach, kiedy dzieci straszyło się medycznymi potworami pojawiał się temat wstrząsu anafilaktycznego. A przecież zasada jest dokładnie taka sama. Jest groźny, bywa śmiertelny, ale odpowiednia reakcja i pomoc medyczna sprawiają, że można szybko zapomnieć o tym przykrym zdarzeniu. Czym więc jest wstrząs anafilaktyczny?

Czytaj >>
mucha wygrzewa się na zielonym liściu

Muchy – im cieplej tym więcej! Jak się pozbyć much w upalne dni?

W naszym subiektywnym rankingu na najbardziej upierdliwego letniego owada mucha domowa zdecydowanie wygrywa. Trochę przeczuwamy, że nie jesteśmy w tej niechęci osamotnieni:) Opanowała cały glob, bytuje w pobliżu człowieka, płodna jak mało kto – dość powiedzieć, że każdego dnia pojawia się na świecie tyle much, ile jest wszystkich ludzi. Nie gardzi śmieciowym jedzeniem… (dosłownie!). Pospolita, natrętna, brudna i roznosząca zarazki. Pomimo, że daje się we znaki tylko w letnie dni, ze względu na to, jak „się prowadzi” znielubiona i tępiona…. Czym nam tak podpadłaś, mucho?

Czytaj >>
dwie dziewczynki huśtają się na drewnianej huśtawce w ogrodzie, w którym przeprowadzono odkomarzanie

Wielkopowierzchniowe zwalczanie komarów i kleszczy – 3 perspektywy.

Wiele osób o – nazwijmy to – bezwzględnym nastawieniu ekologicznym, powie – wara! Człowiek jest tam gościem, nie wolno ingerować w ekosystem. Inni powiedzą, że – zwłaszcza kleszcze – są po prostu bardzo niebezpieczne dla człowieka. Kto ma rację? Każdy ma swoją, jedni i drudzy mówią prawdę, różnią się tylko tym, co uważają za ważniejsze. Można jednak chyba zaryzykować twierdzenie, że osoby walczące o prawa kleszczy do życia raczej nie przechorowały boreliozy w jakiejś ostrzejszej wersji.

Czytaj >>
mrówki wędrują na pąku różowej piwonii

Mrówki: czarne to te dobre, czerwone to te złe? Fakty i mity.

Trudno byłoby znaleźć w otaczającym nas świecie stworzenia występujące częściej niż mrówki. Są praktycznie wszędzie. I od dziecka jesteśmy uczeni, że są pracowite oraz pożyteczne. Obok tej wiedzy obowiązkowej funkcjonuje również szeroki wachlarz stereotypów, które są mniej lub bardziej zgodne z rzeczywistością. Chyba najczęściej występujący to ten, że czarne mrówki są przyjazne, a czerwone agresywne. Intuicyjnie wyczuwamy, że to stwierdzenie nieco nagina rzeczywistość. Spróbujmy więc rozprawić się z pięcioma najczęstszymi przekonaniami na temat mrówek.

Czytaj >>
ojciec ma w ręku repelent na komary i spryskuje nogę chłopca

Repelent, czyli odstraszacz – to musisz wiedzieć zanim użyjesz!

Powiedzmy sobie szczerze. Walka z komarami i kleszczami nie jest ani łatwa, ani przyjemna, a już na pewno nie ma żadnej gwarancji sukcesu. Bardzo często w tym starciu człowiekowi przypada w udziale rola ofiary. No cóż… Nie bylibyśmy jednak ludźmi, gdybyśmy nie stawiali oporu i nie szukali sposobów na poprawę swojej sytuacji. Jeśli nie należnych do tych szczęśliwców, którzy dla komarów i kleszczy nie istnieją przeczytaj koniecznie ten tekst.

Czytaj >>
dziewczyna z grymasem na twarzy trzyma się za nos, żeby uniknąć brzydkiego zapachu

Co tutaj tak śmierdzi? Skąd się biorą i jak zwalczać brzydkie zapachy.

Dziś będzie o zapachach. Czy wiecie, że nasz nos potrafi ich rozpoznać ponad bilion?! To trudna do wyobrażenia liczba. Dla tych, którzy akurat nie byli na tej lekcji matematyki – bilion ma 12 zer, czyli milion milionów. Choć to pewnie wielu z Was zaskoczy, nos jest zdecydowanie bardziej czuły niż wzrok o słuch. Oko rozpoznaje „zaledwie” 10 milionów kolorów. Ucho potrafi rozróżnić ok. 500 tyś. tonów.

Czytaj >>
pajęczyna bez pająka rozciągnięta pomiędzy fioletowymi kwiatami na łące

Czy owady i pajęczaki opiekują się swoim potomstwem?

Owszem! Zaskakująca odpowiedź, ale niektóre gatunki troszczą się o swoje dzieci podobnie jak ptaki. Budują dla nich gniazda, strzegą jaj, dostarczają potomstwu pożywienia. Taki typ opieki nazywamy bezpośrednim. W poszukiwaniu podobieństw w strategiach wychowania można pójść o krok dalej… Owady, zupełnie jak ludzie, zapewniają dach nad głową, karmią i troszczą się o swoje dzieci. Tylko człowiek robi to znacznie dłużej.

Czytaj >>
Las o świcie. Wysokie drzewa, mech, przebijające światło dnia.

KLESZCZególnie poważny problem

Cierpliwie czeka, znosi niedogodności bardzo długo, by w jednym momencie jaki się przytrafi wykorzystać sytuację i zaatakować. Tak w swej powieści „Pachnidło” Patric Suskind opisuje głównego bohatera. Jan Baptysta Grenouille, zabójca opętany obsesją znalezienia kobiety o wyjątkowym zapachu, ze względu na swoją „nietuzinkową” naturę nazywany jest przez narratora kleszczem.

Czytaj >>
KIlkuletni chłopiec siedzi w foteliku samochodowym i wymiotuje do czerwonej torebki z powodu choroby lokomocyjnej

Jedziemy na wycieczkę… choroba lokomocyjna też!

Wreszcie wyszło słońce. Słupek rtęci ciągnie do góry. W ogródkach restauracyjnych rozbrzmiewa radosny gwar. W miejscowościach turystycznych przybywa spacerowiczów. Jak nam tego brakowało! Z mapą przed sobą i wypiekami na twarzy planujemy, gdzie by tu pojechać. W góry, nad jezioro, na jeden dzień, cały weekend, blisko, daleko… I tutaj dopada nas ta myśl… choroba lokomocyjna. Dla wielu nieodłączny i niezbyt przyjemny, aspekt podróżowania. Nadal chcecie jechać?

Czytaj >>
Portret szczęśliwego starszego mężczyzny smażącego kiełbaski na grillu z grupą młodych przyjaciół rozmawiających w tle o pestycydach

Dlaczego pestycydy są trujące? Poradnik grillowego mistrza konwersacji.

Prawda, że interesujące towarzysko pytanie? Czy równie interesujące byłoby: czy pestycydy są trujące? W najmniejszym stopniu. Czy są – to wiedzą wszyscy. Na potrzeby towarzyskiego błyśnięcia wiedzą przy grillu dobrze by mieć kilka ciekawych, mniej znanych argumentów „dlaczego”. Jeśli jednak chcielibyśmy wejść w grillowych mistrzostwach towarzyskich na poziom master – to dzisiaj kurs dla profesjonalistów.

Czytaj >>
Konkurs COŚ NA... w sklepach Stokrotka

KONKURS: Coś na… wiosenne i letnie problemy

Każdy kto w okresie od 1 do 30 czerwca zakupi przynajmniej jeden produkt COŚ NA oraz wypełni formularz na stronie konkursowej (www.cosna.pl/konkurs) będzie miał szansę wygrać zakupy wartości 300 zł w wybranym markecie STOKROTKA.

Czytaj >>
Grupa dzieci leży na trawie i odpoczywa robiąc śmieszna minki

Jak dobrze być dzieckiem… również w świecie owadów

Beztroskie dzieciństwo jest najwspanialszym etapem w życiu. Rzadko doceniamy ten czas, będąc podlotkami, ale większość z nas po latach wspomina go z rozrzewnieniem. Dzieci to mają życie. Zazwyczaj nie muszą martwić się o „wikt i opierunek”, a nawet o odpowiedni wybór preparatu przeciwko ukąszeniom komarów, bo rodzice zatroszczą się o tak podstawowe sprawy.

Czytaj >>
Ławka z palet na podeście przy jeziorze wśród zielonych drzew

Woda i komary, duet nierozłączny?

Wycieczka, piknik czy po prostu spacer w pobliżu zbiornika wodnego, z widokami jak z pocztówki, przy pięknej pogodzie, w doborowym towarzystwie… Hmmmm…. można się rozmarzyć, prawda? Gdyby nie jedno ale – chmary komarów! Co ma jedno do drugiego? Jak się okazuje, całkiem sporo!

Czytaj >>

Mamy karaczany

26 maja to jedna z milszych dat w naszym kalendarzu. Kochane Mamy wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. Paulo Coelho w jednym ze swoich dzieł napisał „Matka nie musi wszystkiego rozumieć – wystarczy, żeby kochała i ochraniała. No i była dumna”.

Czytaj >>
Piękna kobieta siedzi na łóżku z poduszką i krzyczy, bo wystraszyła się pluskwy

Jogibabu, brawo Jasiu!

Pamiętacie „Nie ma róży bez ognia”? Stanisław Bareja opowiedział w tym filmie wyjątkową historię Jerzego Dąbczaka, który wprowadza się do mieszkania małżeństwa Filikiewiczów. Stosuje fortele, wykorzystuje kruczki prawne i własne cwaniactwo – nie tylko po to, aby nie dać się z mieszkania usunąć, ale również by sprowadzić swoją narzeczoną, jej byłego itd. itd… Dlaczego o tym piszemy w kontekście takiego stworzenia jak pluskwa? Dlatego, że te odrażające stworzenia potrafią zniszczyć życie dokładnie tak, jak bohater grany przez niezapomnianego Jerzego Dobrowolskiego.

Czytaj >>
Kochający rodzice z córka i synem odpoczywają na łące, gdzie nie ma komarów

Dlaczego w maju nie było komarów? Czy się pojawią?

W tym roku maj miło nas zaskoczył, niestety nie pogodą, a brakiem dokuczliwych komarów. Podobnie jak w poprzednim sezonie wiosennym nie musieliśmy opędzać się od krwiopijców. Co jest przyczyną, że komary brzęczące (Culex pipiens) i komary widliszki (Anopheles maculipennis) oraz „inne” doskwiery pastwiskowe (Aedes vexans) omijały nas w maju?

Czytaj >>
ogrodnik pryskający drzewko owocowe środkiem owadobójczym zawierającym insektycydy

Co to są insektycydy?

To w sumie proste pytanie – odpowiedź zawiera się w samej nazwie. Insektycydy to pestycydy działające na insekty, czyli „robale”. Wydaje się, że znacznie trudniejszą byłaby odpowiedź na pytanie: czym więc są pestycydy? Tu zapewne większość odpowie: „to te trujące substancje, którymi nas raczą wielkie korporacje”.

Czytaj >>
urocza dziewczynka ma wysypkę skórną i alergię na komary na nogach podczas zabawy na zielonej łące na świeżym powietrzu

Komary – problem, nie problem…?

Komary, co do zasady, nie są jakimś wielkim problemem. No, chyba, że to trzecia noc z rzędu. Albo, kiedy jest ich kilkanaście w pomieszczeniu. Albo, gdy jesteśmy uczuleni. Albo, gdy na skórze naszego dziecka pojawia się szósty bąbel. Albo, gdy…

Czytaj >>
zbliżenie na niebieskie pająki tańczące na niebieskim wełnianym materiale

To on tańczy dla mnie

Skakuny (Salticidae) to prawdziwi mistrzowie tańca. Podbijają serca internautów na całym świecie. Jako bohaterowie Yotube’a, pląsają do największych przebojów w rytmach disco, ale bez muzyki też radzą sobie doskonale ze skomplikowanymi układami tanecznymi. A wszystko dla swoich wybranek…

Czytaj >>

Substancje aktywne w środkach owadobójczych

Dzisiaj porozmawiamy o substancjach aktywnych, inaczej czynnych. W skrócie – to właśnie te substancje, które powodują, że lekarstwo leczy, a preparat dezynfekuje lub zwalcza niechciane szkodniki. Pozostałe składniki preparatu to dodatki, które sprawiają, że ma on odpowiednią konsystencję, trwałość albo łatwo się zmywa.

Czytaj >>

Zwalczanie szkodników – dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja, dezodoryzacja

Bardzo często atak mrówek, komarów czy natrętnej myszy potrafimy odeprzeć samodzielnie (przykładowo z wykorzystaniem małżonka uzbrojonego w preparat COŚ NA). Zdarza się jednak, że problem ten – delikatnie mówiąc – wymyka się spod naszej kontroli… Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalną firmą DDD (a właściwie DDDD, o czym nieco później).

Czytaj >>
Kolorowe pisanki recznie malowane w różne wzorki położone na korze i liściach

Owadzie pisanki

Rzadko przyglądamy się jajom owadów, ponieważ są one zazwyczaj bardzo malutkie i dobrze ukryte. Ich rozmiar wynosi zaledwie kilka milimetrów, choć zdarzają się 8 mm „olbrzymy” składane przez samice biegacza skórzastego (Carabus coriaceus).

Czytaj >>
Mama przytula córeczkę siedząc na leżaku na wakacjach w kamperze

Ekologia a skala. Dwie skrajne perspektywy?

Zacznijmy od prostego, smakowitego przykładu. Wolisz domową szynkę, od wujka ze wsi, uwędzoną w przydomowej wędzarni, na drewnie z tej czereśni, co to w zeszłym roku się złamała, czy tę z supermarketu?

Czytaj >>
Zbliżenie na dużą zieloną modliszkę siedzącą na oponie roweru terenowego

Dzień Kobiet w świecie owadów

Powiedzenie „stracić głowę dla kobiety” w świecie owadów i pajęczaków nabiera nieraz dosłownego znaczenia. Badacze do dziś spierają się, dlaczego samice niektórych gatunków, podczas aktu miłosnego pożerają swych partnerów? Jednak odpowiedzi no to pytanie nie są jednoznaczne.

Czytaj >>

Informacja o plikach cookie na tej witrynie

Ta witryna korzysta z plików cookie, które służą do personalizacji i optymalizują działanie naszego serwisu. Więcej informacji znajduje się w Zasadach ochrony prywatności, a w przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia osobiste. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.