Osy to gatunek społeczny, który tworzy nawet kilkutysięczne społeczności podlegle jednej królowej. Pierwsze pokolenie robotnic kończy samotniczy tryb życia królowej.
W społeczności obowiązuje podział kastowy na: królową, robotnice i trutnie. Rolą królowej jest założenie gniazda, składanie jaj i opieka nad czerwiem. Robotnice opiekują się potomstwem, zdobywają pokarm, rozbudowują i strzegą gniazda. Trutnie zapładniają młode królowe.
Kolonie os są jednoroczne. Pod koniec sezonu letniego wylęgają się płodne samice i trutnie i rozpoczyna się rójkę. Po kopulacji trutnie giną, a zapłodnione samice nie wracają już do gniazda tylko szukają kryjówki na zimę. Wraz z nadejściem pierwszych mrozów wszystkie osy giną, za wyjątkiem zapłodnionych samic, które zimują i w kolejnym roku rozpoczną tworzenie nowej kolonii.
Wiosną młode królowe budzą się i poszukują dogodnego miejsca na założenie gniazda. Ustronnego, trudno dostępnego i niewidocznego dla ludzi. Norki w ziemi, dziuple w drzewach, szczeliny pod dachem, dziury w ścianach to idealne lokalizacje.