Komary nie są zbyt wybredne, jednak badania wskazują ich większe zainteresowanie osobami o grupie krwi O, wydzielającymi więcej dwutlenku węgla (osoby z nadwagą, otyłe, kobiety w ciąży), znaczenie może mieć również temperaturą ciała (wolą wyższą), bardziej zagrożone są również dzieci.
Występowanie tych owadów w dużych skupiskach jest bardzo uciążliwe, a ból, świąd i pieczenie skóry – główne skutki ukąszenia – wywołuje ślina zawierająca substancję antykrzepliwe. Wydzielina ta dostaje się do skóry przez kłujkę komara, który zdolny jest przebić nią nawet ubranie. Swędzenie i towarzyszące mu pęcherze na skórze mogą utrzymywać się do kilku godzin do paru dni. U małych dzieci liczne ukłucia mogą wywoływać złe samopoczucie oraz stany podgorączkowe.
Silniejsze reakcje na ugryzienie i występowanie dodatkowych objawów może sugerować uczulenie na ślinę komarzycy. Zazwyczaj nie są to reakcje poważne, ale dość dokuczliwe: wyprysk, grudkowa wysypka lub bąble pokrzywkowe, przewlekły świąd, a także ból głowy czy nudności.
W sporadycznych przypadkach dojść może również do poważniejszych dolegliwości, takich jak napad astmy, zespół Skeetera (duża reakcja zapalna występująca w okolicy ukąszenia, której towarzyszą obrzęki, swędzące grudki, pęcherzyki, a nawet wysoka gorączka), jak również obrzęki stawów oraz obrzęki naczynioruchowe. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na ugryzienie komara można stosować leki przeciwhistaminowe, zalecone przez lekarza.