Wiosną wrócą nie tylko ciepłe dni
Idąc dalej – kto z nas nie przewidywał zdecydowanego zmniejszenia populacji much, komarów, kleszczy wiosną, bo zima była sroga…. Nie jest to właściwe założenie, a w przypadku wielu gatunków po prostu błędne. Wiele z nich przystosowało się bowiem do zimowej aury i jest w stanie przetrwać aż do wiosny. Dlatego wraz z zieloną trawą, pąkami kwiatów i drzew, trelami ptaków, każdej wiosny, budzi się cała masa irytujących nas szkodników, wbrew obiegowej opinii, że większość z nich wyginęła.
Przygotuj się porządnie
Dłuższe, słoneczne dni dobrze wpływają na nasze samopoczucie i zabieramy się za wiosenne porządki. Wiosenne porządki na stałe wpisały się w kalendarz każdej „perfekcyjnej pani domu” i zapalonego ogrodnika. Oprócz odświeżenia garderoby, mycia okien i prania dywanów warto sprzątać również pod katem „nieproszonych gości”. Dokładne wiosenne porządki to świetny sposób, aby obronić się przed inwazją szkodników, które zapewne zaatakują, gdy temperatura powietrza stanie się dla nich odpowiednio wysoka. Owady po zimie będą szukały ciepłego, wilgotnego i osłoniętego od wiatru miejsca na kryjówkę i założenie gniazda. A Twój dom idealnie się do tego nadaje.
Twierdza nie do zdobycia
Mrówki, pająki, osy, szerszenie, chrząszcze, muchy, komary, kleszcze, pluskwiaki i wiele innych stają się bardziej aktywne wraz ze wzrostem temperatury i mogą dostać się do domu na różne sposoby. Mogą wejść przez małe pęknięcia i szczeliny, przez okna i drzwi, nawet w siatce z zakupami ze spożywczego.
Pamiętaj, że w tej walce czas jest kluczem do sukcesu. Im szybciej zadziałasz, tym lepsze rezultaty osiągniesz. Prace takie jak wymiana zużytych uszczelek w drzwiach i oknach, uszczelnianie potencjalnych punktów wejścia szkodników, sprzątanie piwnicy czy garażu, powinny być wykonane zanim wiosenne szkodniki staną się aktywne.
Aby zniechęcić robaki do zadomowienia się trzeba usunąć wszystkie przedmioty, które będą dla nich pokusą. Dobrą praktyką jest przechowywanie produktów spożywczych w szczelnych opakowaniach, aby mrówki, muchy czy prusaki nie stołowały się razem z Tobą. Właściwe segregowanie i przechowywanie odpadków, szczególnie organicznych, powstrzyma karaluchy, prusaki i muchy. Częste wietrzenie pomieszczeń, naprawienie cieknących kranów i nieszczelnych rur zniechęci rybiki cukrowe do założenia gniazda w łazience.
Oto kilka wskazówek, jak się zabezpieczyć przed inwazją szkodników:
- Wyczyść szafy i wyrzuć ubrania, które od kilku sezonów tylko tam wiszą i się kurzą
- Pozbądź się pudełek, starych gazet, puszek i tym podobnych
- Uszczelnij wszystkie pęknięcia i szczeliny w fundamentach, ścianach, oknach i drzwiach.
- Napraw nieszczelne krany, zatkane odpływy i rury
- Posprzątaj rozsypane przyprawy i okruszki jedzenia z szuflad i szafek, w których je przechowujesz
- Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych, bo karton i papier nie chronią zbytnio przed szkodnikami, a dla myszy i szczurów nie stanowią żadnej bariery
- Posprzątaj, wywietrz piwnicę i garaż
- Usuń wilgoć i pozbądź się stojącej wody z wiader, zabawek z ogrodu, by zapobiec rozmnażaniu się komarów
- Sprzątaj bezpośrednio po gotowaniu posiłków – pozostawione na bacie kuchennym resztki jedzenia są jak zaproszenie na ucztę
- Regularnie wyrzucaj śmieci, które również zapachem przyciągają szkodniki.
- Dopilnuj, aby kubły na śmieci były zawsze zamknięte. Resztek jedzenia nigdy nie składuj bezpośrednio na ziemi.
- Przycinaj gałęzie i krzewy, które rosną w bezpośrednim sąsiedztwie domu, aby uniknąć przedostawania się robactwa do wewnątrz
- Utrzymuj w czystość wewnątrz i na posesji. Wyrzucaj martwe gałęzie i przedmioty z podwórka. Sprawdź stare skrzynie, wiadra, pudła w środku i pozbądź się tych, których nie potrzebujesz.
- Gdy śnieg się stopi i zacznie się robić coraz cieplej skoś trawnik i usuń z niego zgniłe liście
- Sprawdź i wyczyść rynny, w stojącej wodzie mogą rozmnażać się komary, a w zgniłych liściach kryją się owady.
Kuchenne rzezimieszki
Kuchnia to ulubione pomieszczenie nie tylko domowych łasuchów. Na znalezienie smacznego kąska liczą mrówki, muchy, osy, prusaki, mole spożywcze, a nawet rybiki cukrowe. Atakują przestrzenie kuchenne, bo tutaj najłatwiej o dostęp do pożywienia i wody. Szukają okruchów pozostawionych po kolacji, rozlanych słodkich płynów i przejrzałych owoców leżących na blacie. Mogą się zadomowić nawet w czystym pomieszczeniu, ale zachowanie porządku w szafkach kuchennych, niepozostawiane jedzenia na blacie czy stole to dobre praktyki. Przy okazji wiosennych porządków opróżnij szuflady i szafki, sprawdź terminy ważności i wyrzuć produkty przeterminowane. Zajrzyj do opakowań z sypkimi produktami. Mąka, kasza, ryż, cukier to środowisko, w którym najszybciej o przykrą niespodziankę. Spożycie takich produktów może skutkować zatruciem lub alergią. Odkurz i umyj dokładnie wnętrze szuflad i szafek. Dbaj o czystość blatów, stołu i podłogi.
Łazienkowi bywalcy
Wiele wiosennych szkodników, takich jak prusaki czy rybiki cukrowe, przyciąga wilgoć, dlatego często można je spotkać w łazienkach. Eliminacja źródeł kapiącej i stojącej wody w łazience to najlepszy sposób, aby zapobiec ich pojawieniu się. Oprócz umycia kabiny prysznicowej i odświeżenia dywaników warto również sprawdzić odpływ umywalki, wanny i toalety, aby upewnić się, że nie utrzymuje się tam wilgoć, a rury i krany są szczelne.
Sublokatorzy w piwnicy
W piwnicy mogą zadomowić się gryzonie, pająki, kleszcze, komary i mnóstwo innych szkodników. Głównym powodem, dla którego szkodniki szukają schronienia w tej podziemnej przestrzeni są ciemne i wilgotne zakamarki, zakurzone, brudne i zleżałe przedmioty. Warto przy okazji wiosennych porządków poświęcić trochę czasu na przejrzenie zgromadzonych skarbów, które „kiedyś mogą się przydać”. Do przechowywania unikaj kartonowych pudeł – lepiej sprawdzą się plastikowe z pokrywami. Należy również pamiętać o uszczelnieniu pęknięć i szczelin silikonem, aby zamknąć szkodnikom drogę, która mogą przedostać się do wewnątrz.